Strona korzysta z plików cookies aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Możesz zablokować te pliki zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak blokady oznacza zgodę się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Więcej informacji w naszej polityce prywatności.  Zamknij komunikat
logo_lrnp.jpg

Sytuacje szczególnej troski

2014-02-05
 | Autor: Redaktor
Pewne informacje pochodzące z wywiadu powinny skłonić lekarza do zbadania sytuacji pacjentki pod kątem przemocy – np. wówczas, gdy opis zdarzenia relacjonowanego przez ranną nie odpowiada rodzajom obrażeń. Kobiety próbują ukryć prawdziwą przyczynę urazów ze strachu przed sprawcą. Mogą twierdzić, że się przewróciły, spadły ze schodów, roweru itp. Mogą też próbować ukryć te obrażenia, które ewidentnie wskazują na pobicie.
 
Najczęstsze obrażenia będące skutkiem przemocy to urazy twarzy, szyi, gardła, klatki piersiowej, brzucha i narządów płciowych. Warto pamiętać, że niektóre obrażenia nie powstają przypadkowo. Siniaki na rękach i nogach powstałe na skutek niezamierzonych uderzeń mieszczą się przede wszystkim na zewnętrznych powierzchniach kończyn,
natomiast zasinienia na wewnętrznych częściach ramion lub ud czy obrażenia typowe dla postawy obronnej (np. siniaki na łokciowej powierzchni przedramion) mogą sugerować agresję fizyczną ze strony innych osób. Przypadkowe uderzenia w głowę najczęściej zdarzają się w okolicy czoła i górnej okolicy potylicznej, a nie po bokach i na samym czubku głowy.
 
Inne sytuacje szczególnej troski:
 
• Upłynął pewien czas od momentu urazu do zgłoszenia się na wizytę, obrażenia zaczęły się już goić. Oznacza to, że kobieta mogła mieć utrudniony dostęp do pomocy medycznej. Sprawca mógł jej zakazać wizyty u lekarza – ze strachu przed konsekwencjami.
 
• Pacjentka często ulega różnym „wypadkom”. Częste wizyty są związane z drobnymi obrażeniami, które powstały w wyniku „nieostrożnego zachowania”.
 
• Kobieta zgłasza nawracające dolegliwości psychosomatyczne. Cierpi na różnego rodzaju dolegliwości bólowe, jednak badania nie wykazują żadnych organicznych nieprawidłowości.
 
• Pacjentka może zgłaszać trudne do określenia dolegliwości, takie jak ogólne zmęczenie, rozbicie, senność czy apatia. Relacjonuje, że ma „problemy rodzinne”, „nie radzi sobie ze stresem”.
 
• Pacjentka często zwraca się z prośbą o wsparcie jej lekami uspokajającymi, nasennymi lub przeciwbólowymi (Bo te ziołowe przestały już działać).
 
• Pacjentka ma za sobą próbę samobójczą, cierpi na depresję.
 
• Pacjentka ma objawy typowe dla zespołu stresu pourazowego, takie jak nadmierne pobudzenie, zaburzenia snu i koncentracji, drażliwość, wybuchy gniewu, nadmierna czujność, utrata zainteresowania ważnymi czynnościami, uczucie obojętności lub chłodu, poczucie braku perspektyw na przyszłość, unikanie rozmów o powodach takiego samopoczucia.
 
• Pacjentka jest w ciąży i ma obrażenia – należy zawsze szczegółowo wyjaśnić ich przyczynę. Przemoc zadawana ciężarnej nie tylko zagraża zdrowiu kobiety, lecz także ma negatywny wpływ na płód. Złe odżywianie, nadużywanie alkoholu oraz późne lub
sporadyczne zgłaszanie się na wizyty kontrolne również mogą mieć związek z przemocą domową.