Strona korzysta z plików cookies aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Możesz zablokować te pliki zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak blokady oznacza zgodę się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Więcej informacji w naszej polityce prywatności.  Zamknij komunikat
logo_lrnp.jpg

Dalsza pomoc ofiarom przemocy

2014-02-07
 | Autor: Redaktor
W pomaganiu ofiarom przemocy w rodzinie niezbędne są zaangażowanie, troska i empatia oraz wiedza na temat prawnych aspektów przeciwdziałania przemocy. Istotne okazują się także: możliwość pracy zespołowej, wsparcie ze strony przełożonych i kolegów z pracy, możliwość współpracy z innymi służbami zajmującymi się pomocą w sytuacji przemocy w rodzinie.
 
Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie nie może się opierać na działalności jednej instytucji; każda z nich ma bowiem do odegrania ważną rolę w procesie pomagania. Łączenie kompetencji policji, służby zdrowia, pomocy społecznej oraz instytucji pozarządowych zdecydowanie podnosi skuteczność pomocy udzielanej ofiarom.
 
Każdy urząd gminy/miasta ma obowiązek publikowania listy placówek pomagających ofiarom przemocy domowej na terenie gminy/miasta. W Polsce powstaje coraz więcej organizacji pomagających osobom doświadczającym przemocy w rodzinie – o zasięgu zarówno lokalnym, jak i krajowym. Organizacje pozarządowe wspierające osoby doświadczające przemocy domowej prowadzą punkty informacyjno-konsultacyjne, telefony zaufania, ośrodki pomocy, schroniska, hostele oraz świetlice dla dzieci.
 
Organizacje te w ramach swojej działalności oferują m.in. pomoc psychologiczną – grupową lub indywidualną, pomoc prawną (w tym wsparcie w pisaniu pozwów i wniosków), pomoc socjalną, grupy wsparcia oraz pomoc w załatwianiu spraw urzędowych i innych.
 
Ponadto w Polsce funkcjonują specjalistyczne ośrodki wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie. Celem tych placówek jest niesienie pomocy osobom pokrzywdzonym. Pracuje w nich wyspecjalizowana kadra mająca duże doświadczenie w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej. Ośrodki te udzielają kompleksowej pomocy – m.in. prawnej, psychologicznej, medycznej, socjalnej – i zapewniają bezpieczne schronienie. Specjalistyczne ośrodki wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie odgrywają bardzo ważną rolę w procesie niesienia wszechstronnej pomocy.