Strona korzysta z plików cookies aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Możesz zablokować te pliki zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak blokady oznacza zgodę się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Więcej informacji w naszej polityce prywatności.  Zamknij komunikat
logo_lrnp.jpg

Skutki zdrowotne u ofiar przemocy

2014-02-04
 | Autor: Redaktor
Ofiary przemocy często borykają się z ostrymi i przewlekłymi problemami zdrowotnymi: neurologicznymi, kardiologicznymi, chirurgicznymi i gastrologicznymi. Podstawowym bezpośrednim skutkiem zdrowotnym są różne uszkodzenia ciała – następstwa pobić.
 
Najczęściej dochodzi do otarć i sińców na twarzy, głowie i tułowiu. Wiele ofiar doznaje
poważnych uszkodzeń głowy, co wiąże się z powikłaniami neurologicznymi (wstrząśnienie mózgu, krwiaki, pęknięcie podstawy czaszki, złamanie nosa, szczęki), i złamań kończyn.
 
Życie w stanie ciągłego napięcia i zagrożenia powoduje szereg zmian w fizjologii organizmu, wywołuje lub zaostrza przewlekłe choroby somatyczne. Najczęstsze schorzenia somatyczne to: choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, kamienie żółciowe, problemy kardiologiczne, zapalenie narządów miednicy, krwawienia z pochwy, zaburzenia miesiączkowania, infekcje pęcherza, choroby weneryczne (w tym HIV/AIDS).
 
Przeprowadzone badania dowodzą, że wiktymizacja kobiet pociąga za sobą liczne konsekwencje dla ich zdrowia psychicznego. Najbardziej rozpowszechnione zaburzenia psychiczne związane z przemocą w rodzinie to depresja i zespół stresu pourazowego (PTSD). Ofiary przemocy często borykają się także z: zaburzeniami snu i odżywiania, myślami samobójczymi, napadami lęku panicznego, zaostrzeniem objawów psychotycznych, nadużywaniem alkoholu i innych środków psychoaktywnych.
 
Przemoc seksualna prowadzi do nasilenia objawów depresji i podejmowania prób samobójczych. Badania wskazują, że przemoc psychiczna jest dla zdrowia psychicznego tak samo szkodliwa jak przemoc fizyczna. W przypadku kobiet, które wielokrotnie doświadczały przemocy lub doświadczały więcej niż jednej formy przemocy, istnieje większe ryzyko zaburzeń psychicznych i ich współwystępowania.
 
Istniejące wcześniej problemy związane ze zdrowiem psychicznym mogą również zwiększać podatność na przemoc w rodzinie – kobiety, które borykają się z zaburzeniami psychicznymi, częściej są na nią narażone. Badacze podkreślają, że ofiary przemocy zmagają się z problemami zdrowotnymi nawet wiele lat po zakończeniu związku, w którym doświadczały przemocy.
 
Poniższe pytania mogą pomóc w ocenie skutków przemocy.
Czy w ciągu ostatnich kilku miesięcy zauważyła Pani u siebie któryś z następujących problemów:
• trudności z zasypianiem, budzenie się w nocy, koszmary senne;
• kłopoty z koncentracją na rzeczach codziennych, takich jak program telewizyjny czy książka;
• uczucie przygnębienia, smutku, obojętność i brak zainteresowań;
• utrata apetytu lub nadmierne objadanie się;
• nadmierna męczliwość;
• zwiększone spożycie alkoholu lub środków uspokajających;
• poczucie, że nie jest Pani zdolna do działania;
• częste bóle głowy, bóle brzucha lub żołądka;
• bóle w krzyżu lub w stawach;
• chroniczne infekcje dróg moczowych;
• bolesne lub intensywne krwawienia z dróg rodnych;
• bolesne stosunki seksualne?