Strona korzysta z plików cookies aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Możesz zablokować te pliki zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak blokady oznacza zgodę się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Więcej informacji w naszej polityce prywatności.  Zamknij komunikat
logo_lrnp.jpg

Medexpress.pl: Lekarz ma obowiązek nieść pomoc

2013-11-27
 | Autor: Redaktor


„Pacjent, który przychodzi do gabinetu, często opowiada o swoich dolegliwościach, problemach. To właściwie pierwsze miejsce, w którym powinien otrzymać pomoc, jeżeli dochodzi do przemocy w rodzinie” – mówi w wywiadzie opublikowanym przez portal Medexpress.pl dr n. med. Joanna Cielecka-Kuszyk, pediatra. Dr Cielecka-Kuszyk jest autorką publikacji dotyczących roli ochrony zdrowia w przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie i wspiera kampanię „Lekarzu, reaguj na przemoc!”.

Dr Cielecka-Kuszyk mówi m.in. o tym, dlaczego jej zdaniem część lekarzy niechętnie angażuje się w pomoc ofiarom przemocy. „Myślę, że wielu lekarzy w istocie chce się zaangażować, ale woli od razu zgłosić się do prokuratury, ponieważ nie mają zaufania do zespołu interdyscyplinarnego, nie wiedzą, jak się z nim współpracuje” – zwraca uwagę pediatra. „Najlepiej więc, gdyby – z jednej strony – zespół już wcześniej współpracował z lekarzami, a z drugiej – żeby lekarze też znajdowali czas na zaangażowanie się w działania zespołu. To jest możliwe w praktyce i znam przypadki, gdy ta współpraca układa się bardzo dobrze”.

Dr Cielecka Kuszyk opowiada o własnych doświadczeniach w pracy z pacjentami doznającymi przemocy. Mówi także o obowiązku podjęcia interwencji przez ochronę zdrowia. „Każdy lekarz wielokrotnie styka się w praktyce z objawami psychosomatycznymi wynikającymi z sytuacji życiowej pacjenta. Pomoc lekarska często więc wykracza poza ścisłe procedury medyczne” – przekonuje rozmówczyni Medexpress.pl. „W końcu jest to zawód zaufania publicznego i lekarz ma obowiązek nieść pomoc nie tylko wtedy, kiedy pacjent ma objawy somatyczne, lecz także wtedy, kiedy są to objawy towarzyszące przykrym sytuacjom w życiu pacjenta”.

Cały wywiad z dr Cielecką Kuszyk można przeczytać w portalu Medexpress.pl, który jest patronem medialnym działań pod hasłem „Lekarzu, reaguj na przemoc!”.