„Ważną barierą jest obawa czy strach, że sprawca przemocy może swoją agresję skierować przeciw lekarzowi. I w tym przypadku procedura «Niebieskie Karty» chroni lekarza, ponieważ to zespół dalej interweniuje, sytuacja w rodzinie jest monitorowana, a sprawca nie może bezkarnie działać” – mówi dr n. med. Joanna Cielecka-Kuszyk, pediatra, w wywiadzie opublikowanym przez serwis EdukacjaMedyczna.pl.

Portal jest patronem medialnym kampanii „Lekarzu, reaguj na przemoc!”.

Dr Cielecka-Kuszyk opowiada o tym, co jej zdaniem może powstrzymywać lekarzy przed właściwym reagowaniem na przypadki przemocy w rodzinie. „Po pierwsze wynika to ze zwyczaju, by – mówiąc potocznie – nie wyciągać spraw pacjenta na zewnątrz, chociażby do zespołu interdyscyplinarnego” – zauważa pediatra. Według niej lekarze powinni znaleźć czas na zaangażowanie się w lokalne działania z zakresu przeciwdziałania przemocy. „Wiele zależy od osób kierujących placówkami ochrony zdrowia: te osoby powinny zapewnić czas lekarzowi na interwencję w przypadku podejrzenia o przemoc w rodzinie”.

Cały wywiad z dr Cielecką-Kuszyk, a także tekst, w którym głos zabierają pacjenci doświadczający przemocy w rodzinie, można przeczytać w serwisie EdukacjaMedyczna.pl (dostęp tylko dla zalogowanych użytkowników – lekarzy).