Żeby poruszyli pierwszy klocek domina” – mówił Maciej Zdziarski, prezes Instytutu Łukasiewicza, w audycji „Cztery pory roku” poświęconej kampanii „Lekarzu, reaguj na przemoc!” prowadzonej przez PARPA. „To powrót do myślenia o lekarzu jako o kimś z mandatem zaufania” – dodał gość radiowej Jedynki.
W audycji udział wzięła także dr Joanna Krzyżanowska-Zbucka, psychiatra. Pani doktor mówiła o tym, jak powinna wyglądać rozmowa o przemocy w gabinecie lekarskim. „Lekarz powinien umiejętnie, bez presji i naciskania, spróbować dać pacjentce szansę, by powiedziała o przemocy. Nie chodzi o to, by wycisnąć zeznania, tylko umożliwić wyznanie” – podkreśliła psychiatra. „Nie można powiedzieć: przecież widzę, że pani jest bita. To zamknie taką pacjentkę” – tłumaczyła dr Krzyżanowska-Zbucka.
Według ekspertki dobrym pomysłem jest, by w kształceniu specjalizacyjnym lekarzy pojawił się moduł poświęcony przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Ważną funkcję edukacyjną spełnia także portal www.lekarzureagujnaprzemoc.pl prowadzony przez PARPA. „Portal może być pomocny. Jest tam film instruktażowy i trochę do poczytania” – opowiadała dr Kryżanowska-Zbucka.
Maciej Zdziarski dodał, że PARPA prowadzi właśnie akcję rozsyłania przewodników dla lekarzy „Lekarzu, reaguj na przemoc!”. „W bardzo prostu sposób tłumaczymy lekarzom, jak prowadzić rozmowę, by prowadziła do dobrych rezultatów oraz wyjaśniamy otoczenie prawne przeciwdziałania przemocy” – mówił prezes Instytutu Łukasiewicza.
Audycji można posłuchać tutaj.