Dr Joanna Krzyżanowska-Zbucka, psychiatra z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, to kolejny lekarz, który wsparł kampanię „Lekarzu, reaguj na przemoc!”. W wywiadzie udzielonym dla portalu www.lekarzureagujnaprzemoc.pl dr Krzyżanowska-Zbucka opowiada o psychologicznych aspektach przemocy w rodzinie oraz roli lekarzy rodzinnych i psychiatrów w jej rozpoznawaniu.

„Przemoc psychiczną zdecydowanie trudniej zdiagnozować niż przemoc fizyczną – tę widać chociażby po odniesionych urazach” – zauważa psychiatra. „Przemoc psychiczna uderza w psychikę i zdiagnozowanie jej stanowi wyzwanie dla psychiatrów, a zwłaszcza dla lekarzy pierwszego kontaktu, do których często w pierwszej kolejności trafiają osoby doświadczające tego rodzaju przemocy”.

Zdaniem dr Krzyżanowskiej-Zbuckiej jednym z zadań lekarza jest uświadomienie pacjentowi, że doświadcza przemocy. Ofiary często bowiem nie zdają sobie sprawy np. z tego, że ciągłe robienie awantur to przejaw przemocy psychicznej ze strony partnera. „Już sama ta informacja może być dla tej osoby odkryciem, co pozwoli na szybsze podjęcie odpowiednich działań” – uważa psychiatra.

Dr Joanna Krzyżanowska-Zbucka jest kierownikiem Oddziału Zapobiegania Nawrotom I Kliniki Psychiatrycznej Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Specjalizuje się w okołoporodowych zaburzeniach psychicznych i przemocy domowej. Konsultuje psychiatrycznie w organizacjach zajmujących się osobami doświadczającymi przemocy domowej (Fundacja Dzieci Niczyje, Ośrodek „Niebieska Linia”, Ośrodek dla Ofiar Przemocy „Dom”) oraz działających na rzecz przeciwdziałania dyskryminacji osób z doświadczeniem choroby psychicznej.

Całą rozmowę z dr Krzyżanowską-Zbucką można znaleźć tutaj.