Strona korzysta z plików cookies aby ułatwić korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.
Możesz zablokować te pliki zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak blokady oznacza zgodę się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Więcej informacji w naszej polityce prywatności.  Zamknij komunikat
logo_lrnp.jpg

Eksperci o celach „Lekarzu, reaguj na przemoc!”

2013-11-04
 | Autor: Redaktor
Znowelizowana Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie w 2010 r. nałożyła na ochronę zdrowia szczególne zadania związane z przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie. Jak pokazują jednak badania prowadzone przez PARPA, udział przedstawicieli ochrony zdrowia w tych działaniach jest wciąż niewystarczający.

Odpowiedzią na ten problem jest kampania „Lekarzu, reaguj na przemoc!”. – Kampania ma przede wszystkim zwrócić uwagę przedstawicieli ochrony zdrowia na problem przemocy w rodzinie – mówi Katarzyna Michalska z działu ds. rodziny i młodzieży Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Jak dodaje przedstawicielka PARPA, efektem kampanii ma być intensyfikacja działań o charakterze interwencyjnym – przede wszystkim zwiększenie liczby wypełnianych formularzy „Niebieska Karta” oraz bezpłatnych zaświadczeń o stanie zdrowia w związku z przemocą w rodzinie. Lekarze powinni także częściej angażować się w działania prowadzone w środowiskach lokalnych na rzecz ochrony rodzin przed przemocą.

Jednym z celów kampanii „Lekarzu, reaguj na przemoc!” jest lepsze przygotowanie lekarzy do kontaktu z pacjentem doznającym przemocy. Służy temu przewodnik dla lekarzy oraz film instruktażowy. W materiałach opracowanych przez ekspertów znajdują się podpowiedzi, jak prowadzić rozmowę z pacjentami doświadczającymi przemocy w rodzinie.

– Lekarz musi umieć wyjaśnić pacjentowi, dlaczego zadaje pytania, jak zamierza wykorzystać zebrane informacje – mówi Liliana Krzywicka, psycholog, autorka scenariusza filmu instruktażowego, który powstał w ramach kampanii „Lekarzu, reaguj na przemoc!”.