Co zrobić, by uwrażliwić lekarzy na problem przemocy w rodzinie, której doznają pacjenci? Jak poprawić zaangażowanie ochrony zdrowia w działania z zakresu przeciwdziałania przemocy? To pytania, na które odpowiedzą uczestnicy niedzielnej audycji w PR1.

Gośćmi Iwony Schymalli będą dr Joanna Krzyżanowska-Zbucka, psychiatra z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, Katarzyna Michalska z Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Maciej Zdziarski, prezes Instytutu Łukasiewicza.
 
Goście opowiedzą m.in. o działaniach informacyjno-edukacyjnych pod hasłem „Lekarzu, reaguj na przemoc!”. Pacjenci doznający przemocy w rodzinie, głównie kobiety, oczekują na pomoc ze strony swoich lekarzy, ale często jej nie otrzymują. Lekarze tłumaczą, że nie chcą ingerować w prywatne życie pacjentów. Tymczasem często to właśnie lekarze mają szansę zauważyć przemoc w rodzinie szybciej niż pracownik pomocy społecznej czy policjant. Uczestnicy niedzielnej "Debaty medycznej" zastanowią się, jak zmotywować lekarzy do pomagania pacjentom doznającym przemocy. Początek programu o godz. 16.00.