„Niektóre blizny, rany i siniaki mogą być wołaniem o pomoc. Lekarz, który chce pomóc, potrafi właściwie odczytać zachowanie pacjenta” – to fragment materiału poświęconego kampanii „Lekarzu, reaguj na przemoc!” przygotowanego przez TVP Kraków.

O nowej inicjatywie edukacyjnej dla przedstawicieli ochrony zdrowia informowano w głównym wydaniu „Kroniki” oraz programie „Tematy dnia”.

W programie głos zabrali krakowscy lekarze, którzy opowiadali o tym, jak wygląda problem przemocy w rodzinie z ich perspektywy. Eksperci podkreślali, że reagowanie na przemoc w rodzinie jest moralnym i prawnym obowiązkiem każdego lekarza. „Stawiając diagnozę z zamkniętymi oczami, lekarz zadaje ofierze kolejny cios” – podsumowała autorka materiału, zapraszając do odwiedzenia strony internetowej kampanii. Poniedziałkowe wydanie „Kroniki” można obejrzeć tutaj.

O „Lekarzu, reaguj na przemoc!” rozmawiano także w „Tematach dnia”. Gośćmi programu byli Iwona A. Wiśniewska, psycholog, dyrektor Ośrodka dla Osób Dotkniętych Przemocą w Krakowie oraz prof. Adam Windak, krajowy konsultant ds. medycyny rodzinnej. „Myślę, że ta kampania bardzo wiele zrobi. Może zmienić spojrzenie lekarza, a także pielęgniarki czy ratownika medycznego” – mówiła Iwona A. Wiśniewska.

O ważnej misji stojącej za kampanią „Lekarzu, reaguj na przemoc!” wspominał także prof. Adam Windak. „Bardzo cenimy tę inicjatywę i z tego względu Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce objęło ją patronatem. Chcemy bardzo aktywnie włączyć się w propagowanie tego tematu wśród lekarzy pierwszego kontaktu” – podkreślił krajowy konsultant ds. medycyny rodzinnej. Cały program można obejrzeć tutaj.