– Chcemy zaprosić wszystkich lekarzy, by reagowali na przypadki przemocy w rodzinie, by przejawiali zaciekawienie pacjentem – mówiła Katarzyna Łukowska, wicedyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w TVP Regionalna. Tematem programu „Zapraszamy na kawę” w Światowym Dniu Zdrowia były obowiązki lekarzy wynikające z Ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, w szczególności związane z procedurą „Niebieskie Karty”.

Goście porannego programu tłumaczyli cele działań informacyjnych prowadzonych wśród lekarzy. „W wielu przypadkach zdarza się, że pacjent przychodzi do lekarza, uskarżając się na dolegliwości o charakterze psychosomatycznej. Chcemy, by lekarze zobaczyli pacjentów w szerszej perspektywie, dopytali o przemoc w rodzinie” – wyjaśniała Katarzyna Łukowska.

Wicedyrektor PARPA opisała zadania przedstawicieli ochrony zdrowia wynikające z Ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Maciej Zdziarski, prezes Instytutu Łukasiewicza, wskazał na różne bariery, które powstrzymują lekarzy przed reagowaniem na przemoc. „Wielu lekarzy twierdzi, że to wtrącanie się w prywatne sprawy. To nieprawda. Nie można skutecznie leczyć, jeśli nie mamy możliwości usunięcia przyczyn objawów” – zauważył. „Ciekawość lekarza jest elementem jego lekarskiej misji.  Zapobieganie przemocy to ratowanie życia i zdrowia”.

Uczestnicy audycji opowiedzieli o kampanii oraz o filmie instruktażowym, który pokazuje modelową rozmowę lekarza z pacjentką doznającą przemocy. Wyjaśnili także wątpliwości wielu osób, które obawiają się, że podjęcie interwencji z zakresu przeciwdziałania przemocy stoi w konflikcie z obowiązkiem zachowania tajemnicy lekarskiej. „Przemoc zwalnia z tajemnicy zawodowej wszystkie służby” – stwierdziła Katarzyna Łukowska.

Materiał można obejrzeć tutaj.